ورود
x
x
x
x

samgfx1985

full service advertising agency

طراحی تخصصی روتوگراور

امتیاز این مقاله 2 مجموع آرا
بازدید: 162 دفعه

سیستم چاپ روتو ، گروار یا روتوگراور از جمله روش های چاپ گود است. روشی مناسب برای چاپ با کیفیت بسیار بالا که قادر است تصاویری با سایه روشن های به هم پیوسته درست همانطور که در یک تصویر عکاسی شده دیده می شود را به وجود آورد. در روش صنعتی گراور رول موسوم به روتو گراور از سیلندر های فلزی ( از جنس مس ) استفاده می کنند که تصاویر بصورت حفره های ذره بینی ( و البته معکوس ) بر روی آنها گود شده اند. این سیلندر ها با استفاده از روش های آنالوگ ( مکانیکی – شیمیایی و فتو شیمیایی) یا روش های دیجیتالی گود شده و ساخته می شوند.

 

چاپ روتوگراور چیست ؟

تاریخچه استفاده از چاپ روتوگراور به قرن هجدهم و کشور اتریش باز می گردد ،‌در آن زمان کیفیت چاپ به هنر حکاک سیلندر بستگی داشت.
هنرمند حکاکی با استفاده از ابزار مخصوص، طرح مورد نظر را روی پلیت حکاکی کرده و پلیت روی سیلندر چسبانده می شود .با وجودی که چاپ روتوگراور در اروپا ابداع شد. اما نخستین بازار این چاپ در آمریکا و در صنایع چاپ روزنامه شکل گرفت؛ با ساخت فیلم‌های سلفون ‌چاپ و مرکب های روتوگراور دستخوش تغییرات ‌عمده‌ای شد تا با نیازهای جدید در لفاف های بسته بندی منطبق شود. مواد جدید از جمله فیلم های پلاستیکی جدید ،‌فویل های آلومینیومی و کاغذهای با کیفیت نیاز به فرآیند چاپ با کیفیت بالا را افزایش داده اند .

روش چاپ روتوگراور از جمله روش‌هایی است که توانسته خود را با این گرایش وفق دهد. در اواسط دهه ۱۹۶۰ میلادی، چاپ روتوگراور تنها روش مورد استفاده برای لفاف های بسته بندی با کیفیت بالا محسوب می شد. در آن زمان روتوگراور از نظر میزان استفاده،‌ کیفیت و کارایی از فلکسوگرافی جلوتر بود. مزیت عمده این روش، امکان چاپ با کیفیت بالاتر از روش های دیگر چاپی و روی هر نوع سطح بود. با این وجود چاپ فلکسوگرافی در دهه ۷۰ فاصله موجود را بسیار کمتر کرد. دلیل این امر نیز قابلیت صرفه جویی در استفاده از حلال در این روش می‌باشد. به تدریج و با ساخت مرکب های محلول در آب و مرکب های UV وابستگی چاپ فلکسو به حلالهای رایج در چاپ به حداقل رسید. در این میان، استفاده از مرکب های محلول در آب در چاپ روتوگراور مشکلات خاص خود را داشته و نتوانست پا به پای فلکسو پیشرفت کند .

به جرأت می توان گفت روش چاپ روتوگراور از جمله با‌کیفیت‌ترین روشهای چاپ در قرن اخیر می باشد‌. با وجود از دست دادن بخش اقتصادی بازار‌، هنوز هم در چاپ لفاف های بسته بندی با کیفیت بالا طرح‌های پیچیده بازار ویژه خود را دارد و پایان دوره استفاده از مرکب های پایه حلال در چاپ لفاف های بسته بندی باکیفیت بالا توسط روتوگراور چندان نزدیک به نظر نمی رسد .
هلیوگرام یا همان روتوگراور، سیستم چاپ گود است با کیفیتی بسیار نزدیک به چاپ افست. هرچند مراحل آماده سازی این نوع چاپ بسیار گرانتر از انواع دیگر، چاپ چون افست و فلکسو می باشد اما برای چاپ ایده آل به شکل رول بر روی BOPP و موادی از این قبیل، بهترین انتخاب محسوب می‌شود. بخصوص اینکه مصرف لفاف هایی از این نوع برای کارخانجات تولیدی همیشگی و با تیراژ بالا باشد. دلیل آن هم این است که با سیلندر تهیه شده، می توان در تیراژ میلیونی چاپ کرد در حالی که در روش افست برای تیراژهای بالا بایستی زینک های مجدد تهیه کرد.

 

در عکس پایین شما می توانید نمونه ای از هزاران پروژه انجام شده توسط تیم ما را مشاهده نماییدطراحی تخصصی روتوگراور

  • سال اکران پروژه

    قبل از سال 1400

  • محل انجام پروژه

    کشور ایران - ترکیه

  • میزان پیشرفت پروژه

    این پروژه تکمیل و تحویل سفارش دهنده داده شده است

مدیر سایت

مدیر سایت

  • آقا
راحله به جمع اعضا سام گرافیک پیوستHimora به جمع اعضا سام گرافیک پیوستپارسا به جمع اعضا سام گرافیک پیوستگلچین به جمع اعضا سام گرافیک پیوستافراز به جمع اعضا سام گرافیک پیوستزهره به جمع اعضا سام گرافیک پیوستسالار به جمع اعضا سام گرافیک پیوستelmira به جمع اعضا سام گرافیک پیوستSoli به جمع اعضا سام گرافیک پیوستکاربر : **مهران اسماعیلی** / موضوع جدیدی مطرح کرد / **برای صدور فیش ...**شرکت تمل به جمع اعضا سام گرافیک پیوستکاربر : **مدیر سایت** / موضوع جدیدی مطرح کرد / ** برای ارسال سفارش ابتدا فرم درخواست ...**کاربر : **مدیر روابط عمومی** / موضوع جدیدی مطرح کرد / **برای رسیدگی به این موضوع ابتدا تیکت ارسال کنید...**کاربر : **parsa** / موضوع جدیدی مطرح کرد / **روش ارسال فرم همکاری...**کاربر : **pegah co** / موضوع جدیدی مطرح کرد / **چطورمیتونم با مدیرعامل مستقیما...****arezoo** سوال جدیدی مطرح کرده مدیر حسابداری پاسخ جدیدی ارسال کرد **شماره حساب برای شما ...****شرکت فرمند** سوال جدیدی مطرح کرده مدیر سایت پاسخ جدیدی ارسال کرد **پست خصوصی ** مدیر سایت پاسخ جدیدی ارسال کرد **از منوی پیشخوان وارد...**